75-та річниця вигнання з міста нацистських окупантів

06 листопада 2018 р. у Васильківському коледжі НАУ відзначили 75-ту різницю визволення м. Києва і м. Василькова від нацистських окупантів.
     75 років тому Київ та Васильків були визволені у результаті Київської наступальної операції, яка тривала з 3 до 13 листопада 1943р. і була складовою частиною Битви за Дніпро – однієї з наймасштабніших і найкровопролитніших воєнних операцій у світовій історії.
     Добре кажуть: “Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього”. Історія наша полита кров’ю і слізьми. Поринути у вир давно минулих подій мали змогу студенти другого курсу ВК НАУ.
     Поліна Ремінна та Олександра Гоменюк представили доповідь про героїчне визволення міста Василькова від нацистів. У доповіді на тему: «Герої — визволителі Васильківщини» перемога була персоніфікована. Згадали ратний подвиг танкістів 56-ї танкової бригади, які звільняли Васильків, зокрема гв. ст. с-та І.В. Антонова, що на граничній швидкості спрямував свій танк на ворожу гаубицю і розчавив її, ціною власного життя. Івану Антонову було присвоєно звання Героя Радянського Союзу, посмертно. Згадали гв. м-ра В.П. Метельова, якому також було присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу, за мужність, відвагу й ініціативу виявлені при визволенні Києва, Київської обл., в тому числі м. Васильків, двічі Героя Радянського Союзу гвардії полковника О.О. Головачова. Друга частина доповіді містила розповідь про жорстоке протистояння противника у небі над Васильківщиною. Студенти отримали урок мужності від двадцятирічного лейтенанта Миколи Кривова, який самотужки протистояв чотирьом «мессерам» і смертельно поранений, щоб не впасти на хати, вивів штурмовик за село. Миколі Кривову присвоєно звання Героя радянського Союзу, посмертно. Урок відваги від Героя Радянського Союзу О.С. Романенка, який у своєму останньому бою летів з двома ескадрильями, помітив велику групу ворожих літаків… одного за одним Романенко збив двох «юнкерсів», а потім льотчики побачили фатальний вибух ворожого снаряда біля борту командирського літака. Життя льотчика обірвалося. Урок героїзму від О.І. Кузнєцова, який збивши «мессера» з свого підбитого літака врятувався на парашуті. Німці його оточили в яру, при в’їзді до с. Бугаївки, запропонували здатися. У відповідь Кузнецов розрядив по них дві обойми свого ТТ і останнім патроном покінчив з собою.
     Визволяли Київ та Васильків представники різних національностей колишнього СРСР. Тисячі васильківчан пішли захищати Батьківщину, 7817 з них додому не повернулися. У Василькові встановлено пам’ятник полеглим – бронзовий воїн, на гранітних плитах викарбовано імена 1617-ти васильківців, які не повернулися з війни. Усіх забраних минулою війною життів ніхто не перелічить навіть на порівняно малому клаптику європейського театру воєнних дій, що на карті Генштабу здається меншим за дитячу долоньку. Київ і Київщина!

«… Встречайте трепетную весну, люди Земли.
Убейте войну, прокляните войну, люди Земли!
Мечту пронесите через года и жизнью наполните!..
Но о тех, кто уже не придет никогда,— заклинаю,— помните!»
Роберт Рождественский.