Форум «Уроки Чорнобиля»


      26 квітня 2016 року у Васильківському коледжі НАУ пройшов студентський форум «Уроки Чорнобиля». У роботі форуму прийняли участь студенти першого курсу, студентка третього курсу спеціальності «Соціальна робота» Юлія Тромса, методист виховного відділу Олена Пєстрікова, соціальний педагог Олена Перехрест та завідуючий музеєм Васильківського авіаційного навчального закладу В’ячеслав Синяков. Тематичний відеоролик «Ціною власного життя» , та мультимедійну презентацію «Чорнобиль не має минулого» підготували студенти третього курсу спеціальності «Інженерія програмного забезпечення».
      Тридцять років тому, 26 квітня 1986 року о 1 годині 24 хвилини на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС, найпотужнішій у СРСР, пролунали послідовно два вибухи, які сповістили весь світ про трагедію століття. Сталася перша в світі потужна техногенна катастрофа на атомному об’єкті.
      Ціною власного життя та втраченого здоров’я приборкувати стихію взялися найсміливіші. О 1 годині 30 хвилин на місце катастрофи прибули підрозділи пожежних частин по охороні АЕС і м. Прип’яті під командуванням лейтенантів Віктора Кибенка і Володимира Правика. Пожежники прийняли на себе усю потужність радіоактивного випромінювання при гасінні пожежі на покрівлі машинного залу. Пізніше прибули пожежні частини з м.Чорнобиля, Києва і інших районів, командування якими очолив майор Телятников. До 5-ї години ранку пожежа була локалізована.
      Битву зі смертоносним вогнем на ЧАЕС вели разом з іншими ліквідаторами і пожежники міста Василькова серед яких: В.І. Юрченко, В.Г. Пашковський, В.І. Лихо, В.О. Шерстюк, О.В. Джима та інші. У пам’ять про героїв – ліквідаторів з ініціативи місцевих пожежних був споруджений пам’ятник на території міської пожежної частини у м. Василькові. Вічна пам’ять героям пожежникам – вони ніколи не повернуться в наші лави! Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих.
      Загалом у ліквідації атомного лиха взяли участь понад півмільйона військовослужбовців, правоохоронців, пожежників, інженерів, лікарів, будівельників та представників інших професій з колишнього СРСР, більша половина яких – українці. Роботи по ліквідації аварії велися в основному вручну.
      Особлива увага на форумі була приділена питанню евакуації населення та участі у ній Васильківського АТП. Згідно відповідного наказу по Васильківському АТП – 31013, в розпорядження оперативної групи було направлено колону із 22-х автобусів для евакуації населення з м. Прип’ять наступного дня, 27 квітня. О 22.00 колона відбула з м. Василькова на Прип’ять. О другій годині ночі 27 квітня були вже за 6 км від ЧАЕС. Евакуйовували жінок і дітей, яких розвозили по військових частинах. Доповідь ґрунтувалась на спогадах колишнього водія і голови ради трудового колективу Васильківського ВАТ «Пасавтотранс» В. Бортницького.
      Близькою темою для студентів стала участь в ліквідації катастрофи повітряних сил. Уряд, вислухавши поради фахівців, прийняв рішення закрити, засипати воронку теплопоглинальними матеріалами, здатними до фільтрації вогню і попелу. Тому з 27 квітня по 10 травня пілоти Військово-повітряних сил СРСР, ризикуючи своїм життям і здоров’ям, зробили сотні польотів над активною зоною. Вони скинули з вертольотів тисячі мішків піску, глини, доломіту, бору, а також великі упаковки свинцю, який за вагою займав перше місце – 2400 тон.
      В’ячеслав Синяков ознайомив присутніх з непересічною особистістю, начальником штабу, який керував вертольотчиками, генерал-майором М.Т. Антошкіним. Микола Тимофійович отримав завдання забезпечити скидання з вертольотів зовнішніх підвісок. Саме він, з даху готелю «Прип’ять», скеровував льотні екіпажі вертольотів, які заглушали ядерний реактор.
      Окремим питанням прозвучала тема перетворення об’єкта “Укриття” Чорнобильської АЕС в екологічно безпечну систему – один з найпотужніших проектів, що реалізується в Україні.
      Наостанок колишній льотчик В’ячеслав Синяков дав декілька порад, як уберегти своє здоров’я в сучасних умовах. По перше, за прикладом Японців більше рухатися: ходьба, плавання, лижний спорт ; по друге забезпечитися індивідуальним дозиметричним апаратом, вживати чисті та корисні продукти; не вживати хімічні речовини та бути екологічно культурними.