Всесвітній день сну.


     Спати на парах суворо заборонено! Однак, 15 березня студенти ВК НАУ цілком законно отримали можливість протягом 5 хв. насолодитися денним відпочинком. Окрім цього, студенти отримали стислу інформаційну довідку про Всесвітній день сну; поради як поліпшити свій сон, секрети здорового сну, основні причини безсоння, ціну яку люди сплачують за заборгованість у сні та пройшли тест на сонливість. Організатором флешмобу «Зарядись за 5 хв.» стала голова спортивно-оздоровчого департаменту Надія Савчук, ініціативу якої підтримали представники виховного відділення.
     У 2019 році Всесвітній день сну відзначається 15 березня. Всесвітній день сну – це свято, яке було введене Міжнародним комітетом денного сну у Міжнародній асоціації медицини сну 14 березня 2008 р. Свято відзначається щорічно у третю п’ятницю березня. Кожен рік заходи в рамках дня присвячені певній темі. Слоган Всесвітнього дня сну 2019 р. – «Здоровий сон – здорове старіння».
     Вчені вже давно говорять у весь голос про те, що тривалість сну менше 7 годин на добу є джерелом передчасного старіння, погіршення пам’яті, концентрації уваги і найголовніше – ризику важких серцевих захворювань, таких, як інсульт та інфаркт. Крім того, настільки безвідповідальне ставлення до себе загрожує розвитком цукрового діабету, гіпертонічної хвороби і значним зниженням працездатності.
     Уже давно відомо, що про сон треба дбати. Сон залежить від нашого способу життя. Щоб нічний відпочинок був повноцінним, потрібно регулярно й у відповідний час займатись фізкультурою. Виконуючи вправи вранці або після обіду, людина, як правило, відчуває ввечері приємну втому й сонливість. Але енергійні рухи незадовго до сну часто мають протилежний ефект.
     Збуджують також захопливі фільми і книжки. Тому перед сном ліпше почитати щось легеньке, послухати спокійну музику або прийняти теплу ванну.
Фахівці кажуть, що можна привчити мозок ототожнювати ліжко зі сном, якщо лягати тільки тоді, коли збираєтесь спати. Тим, хто полюбляє в ліжку їсти, вчитись, працювати, дивитися телевізор або грати відеоігри, мабуть, буде важче заснути.
     Не забувайте і про роль їжі та напоїв. Хоча після алкоголю людину тягне на сон, проте насправді він буде неповноцінним. Ввечері ліпше відмовитись від кави, чаю, какао та напоїв з колою, оскільки вони збуджують організм. А от манго, солодка картопля, банани, хурма, бруньки фінікової пальми, рис, пророщені бобові та горіхи — звичайно, у невеликій кількості — стимулюють вироблення серотоніну і викликають сонливість. Все ж варто зауважити, що лягати в ліжко, добряче наївшись, так само погано, як і йти спати голодним.
     Важливим є не лише те, що ми робимо перед сном, але й де спимо. Найліпше спиться у прохолодній темній кімнаті, в якій не чути жодних шумів, і ліжко із зручним матрацом та подушкою. Слід пам’ятати: якщо залишатися в ліжку надто довго, навіть на вихідних, то можна порушити свій графік сну і наступної ночі будете мати клопіт.
     Сон є дуже важливим для повноцінного життя, і ним не можна нехтувати.
І нехай вам сняться сни, чарівні, солодкі.
     ТЕСТ НА СОНЛИВІСТЬ
     Яка ймовірність того, що ви задрімаєте за нижченаведених обставин? Використовуючи подану шкалу, обведіть свої відповіді й підсумуйте всі бали.
0 Ніколи не задрімаю.
1 Швидше за все не задрімаю.
2 Можливо, задрімаю.
3 Найімовірніше задрімаю.

а Коли сиджу й читаю 0 1 2 3
б Дивлюся телевізор 0 1 2 3
в Сиджу в громадському місці 0 1 2 3
г Протягом години їду без зупинки в машині як пасажир 0 1 2 3
д Спокійно сиджу після обіду, за яким не вживав алкоголю 0 1 2 3
е Лежачи відпочиваю у після обідній час 0 1 2 3
є Сиджу й розмовляю з кимось 0 1 2 3
ж За кермом, зупинившись у корку 0 1 2 3
Сума балів ․․․․․․․․․․․
Результат:
1—6: з вами все гаразд.
7—8: ваш стан задовільний.
Більше 9: зверніться за допомогою до фахівця.
Тест базується на Шкалі сонливості Епворта, підготовано Стенфордським університетом (Каліфорнія, США).